Žmolky na oblečení nemá nikto rád – ako ich rýchlo a ľahko odstrániť?

Keď sa nám po pár noseniach na novom kuse oblečenia objavia žmolky, je po radosti. Tento otravný problém sa najčastejšie vyskytuje na svetroch alebo kabátoch, ale občas sa objaví aj na tričku či nohaviciach. Ako proti žmolkom bojovať a predĺžiť tak životnosť svojho oblečenia?

Žmolky na oblečení nemá nikto rád - ako ich rýchlo a ľahko odstrániť?
(zdroj: unsplash.com)

Perte opatrne a nie veľa naraz

Žmolkom je najlepšie predchádzať. Pomáha najmä šetrné pranie. To oblečenie, na ktorom sa vytvárajú žmolky najčastejšie, pretočte pred hodením do práčky naruby, poprípade ho operte v špeciálnom vrecúšku. Vhodné je aj zvoliť prací prostriedok na jemnú bielizeň a na práčke nastaviť šetrný program. Práčku tiež pri používaní nikdy neprepĺňajte. Na odžmolkovanie je veľmi dobrým pomocníkom aj odžmolkovač. Dá sa kúpiť online, aj v kamenných obchodoch s elektronikou. My vám však poradíme, ako si poradiť so žmolkami aj bez špeciálnych prístrojov len s tým, čo máte doma.

Trik so starými silonkami

Na odstránenie žmoliek z oblečenia stačí použiť žiletku. Postačí aj najlacnejší jednorazový holiaci strojček, ktorý v drogérii nájdete. Kúsok oblečenia so žmolkami si položte na rovný a pevný povrch, zoberte žiletku a opatrne ňou “ohoľte” všetky nepekné väčšie žmolky. Látka musí byť pri tomto procese skutočne napnutá, aby vám to šlo ľahšie a nepoškodili sa. Nakoniec oblečenie len poriadne vyprášte. Na žmolky môžete vytiahnuť aj malé ostré nožničky a nimi jednoducho tieto uzlíky odstrihnúť. Je to pomerne prácne, takže tento postup odporúčame len na naozaj tvrdé a veľké žmolky. Dávajte pozor, aby ste pri strihaní neurobili do tkaniny dieru, čo sa veľmi ľahko môže stať. Okrem nožničiek a žiletiek môžete na odstránenie žmoliek použiť aj silonky. Nájdite v skrini nejaký starý nepoužívaný kus, hoci aj s dierku, natiahnite si ich na ruku a po ožmolkovanej látke nimi prudko prechádzajte. Môže to trvať dlhšie, no silonky všetky nepekné uzlíky postupne zachytia.

Hubka na riad nemusí byť iba v kuchyni

Pemza nepomáha len so stvrdnutými pätami, ale aj v boji proti žmolkám. Hodí sa na žmolky na flaušových kabátoch, mikinách a iných kusoch oblečenia, ktoré majú hrubšiu štruktúru. Prechádzajte čistou a suchou pemzou pomaly po látke a žmolky tak odstraňujte. Pozor na to, aby ste príliš netlačili a látku neodreli. Zahrániť vás môže aj obyčajná hubka na riad. Vhoďte ju priamo do práčky, najmä, ak periete svetre alebo šály. Hubka účinne pozachytáva uvoľnené vlákna a predíde tak vzniku nových žmolkov. Obľúbená je určite aj metóda s lepiacou páskou, ktorá je navyše aj veľmi jednoduchá. Jednoducho lepiacu pásku lepivou stranou priložte k látke a rýchlo strhnite, podobne, ako je to pri epilácii.