Horúčka je reakciou organizmu na infekciu alebo zápal, ktorý sa v ňom nachádza, takže nejde o žiaden mimoriadny stav, ktorého by ste sa mali desiť. Samozrejme, v určitom štádiu sa aj horúčka stáva nebezpečnou, preto je dôležité vedieť odhadnúť vážnosť situácie a vyhľadať odbornú pomoc. V ostatných prípadoch postačia aj domáce triky!
Do 38 stupňov nepanikárte
Ak vaša “horúčka” nepresiahne teplotu 38 °C, nemusíte sa strachovať. V takýchto prípadoch je naopak vhodné nechať organizmus, aby sa s teplotou sám vysporiadal, pretože s ňou dokáže bojovať aj sám. Ak sa vám ale teplota vyšplhá nad 38 °C, v tomto okamihu môžeme hovoriť o skutočnej horúčke, ktorú je potrebné začať znižovať. V prípade horúčky nad 40 °C je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc, pretože hyperpyrexia predstavuje skutočne nebezpečný stav. K zvýšeniu telesnej teploty dochádza najmä vtedy, ak sa náš imunitný systém trápi s vírusmi alebo baktériami nachádzajúcimi sa v tele. Prvotnými príznakmi sú obvykle zimnica, návaly tepla, bolesť svalov a kĺbov, únava a dokonca aj lesklé oči. V zásade však platí, že teplota v ranných hodinách je nižšia ako teplota vo večerných hodinách.
Citrónová prvá pomoc
Samozrejme, ak ide o teplotu u detí, rodičia obvykle okamžite siahajú po liekoch, čo je ale aj chybou. Nenechávajú totiž samotný organizmus bojovať s chorobou, a to paradoxne nie je úplne zdravé. Prečo radšej nevyskúšať nejaké overené triky našich starých rodičov? Prvým z nich je citrón a citrónový zábal. Citrón nakrájajte na kolieska a vložte do dlane a na spodok chodidiel, a to po jednom koliesku do dlane a dve kolieska na chodidlá. Môžete citrón aj odšťaviť a do samotnej šťavy ponoriť bavlnené ponožky. Tie si potom natiahnite na chodidlá a na ne ešte ďalšie suché bavlnené ponožky.
Poriadne sa vypoťte
Na horúčku sa odporúča aj octový obklad z jablčného octu a vody, ktorú s octom zmiešate v pomere 1:3. Do vytvoreného jablčného roztoku potom ponorte uterák a ten priložte na čelo, zápästia, hrudník a členky. Keď sa uterák zohreje, tak ho nanovo namočte do roztoku. V prípade zvýšenej teploty vás môže zachrániť aj tvaroh alebo surové zemiaky – vložte ich do dlane a rovnako aplikujte aj na chodidlá (najlepšie do ponožiek). Nechajte si ich tam dovtedy, kým sa úplne neoteplia. Vo všetkých prípadoch ide totiž o potraviny, ktoré z organizmu vyťahujú teplotu. Na horúčku odporúčame aj bylinné čaje, najlepšie sú tie z lipy, mäty piepornej alebo bazy čiernej. Ak potrebujete vyvolať potenie, ktoré je pri zvýšenej teplote potrebné, odporúčme štipľavé jedlo alebo koreniny ako čily či kajenské korenie, ktoré obsahujú látku vyvolávajúcu potenie.