Botox – jed, alebo pomocník? Všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

Keď sa povie botox, vytvoria sa dva tábory ľudí. Niektorí sú zásadne proti a niektorí – najmä ženy – naňho nedajú dopustiť. O čo však v skutočnosti ide a naozaj je to najúčinnejšia zbraň v boji proti vráskam?

Botox - jed, alebo pomocník? Všetko, čo by ste o ňom mali vedieť
(zdroj: unsplash.com)

Jed, ktorý našiel uplatnenie v kozmetickom priemysle

Botulotoxín je látka vyrobená z neurotoxínu. Sám o sebe je pre človeka veľmi nebezpečný, no napriek tomu si našiel svoje využitie. Za bežných okolností sú baktérie botulotoxínu neškodné, ale problém nastáva, keď sa z nich za vhodných podmienok začína produkovať botulínový toxín, ktorý u človeka môže viesť až k smrti. Uplatnenie našiel botox najmä v kozmetickom a farmaceutickom priemysle, pretože je dobrým pomocníkom pri riešení viacerých kozmetických aj zdravotných problémov. Spravidla sa do konkrétneho miesta aplikuje injekčne, a to vo veľmi malej a bezpečnej koncentrácii. Jeho účinok nebýva trvalý, takže keď sa botox vyčerpá, váš problém sa vráti. Je to po cca 4 až 6 mesiacoch, niekedy môže efekt pretrvávať aj dlhšie.

Botox nie je len na vrásky

Ako taký botox funguje? Botulotoxín podaný formou injekcie bráni uvoľňovaniu acetylcholínu, čím v danom mieste bráni svalovým kontrakciám, a tak znižuje nadmerné sťahy konkrétnych svalov. Vedie to k uvoľneniu svalov a zmierneniu ich tuhosti. Ak si myslíte, že botox si nechávajú ľudia pichať len kvôli vráskam, tak ste na omyle. Hoci najznámejší spôsob jeho využívania je naozaj na prechodné zjemnenie vrások a jemných línií, či už v oblasti čela, alebo aj očí, botulotoxín redukuje aj nadmerné potenie, znižuje únik moču, lieči chronické migrény a spazmy a zmierňuje príznaky Parkinsonovej choroby.

Dodržujte pokyny lekára

Keďže táto chemická látka je predovšetkým jed, mali by ste vedieť, ako sa vyvarovať jeho vedľajším účinkom. Nikdy si ho nenechávajte aplikovať inde, než na špecializovanej klinike alebo v kozmetickom salóne, kde pracuje lekár. Po aplikácii botoxu by ste mali dodržiavať nariadenia, ktoré vám lekár určil. Vo všeobecnosti platí, že by ste si nemali pár hodín líhať a 3-6 hodín zostať vo vzpriamenej polohe. Vyhýbajte sa tiež škrabaniu alebo treniu v mieste vpichu a pár dní nechoďte ani do solária alebo na masáž. Jeden deň by ste si mali odoprieť aj intenzívnejšiu fyzickú námahu a cvičenie či požívanie alkoholu. Vyhnite sa aj nadmernému teplu a o všetkých liekoch, ktoré beriete, sa poraďte s lekárom. Po aplikácii je bežná citlivosť a začervenanie v mieste vpichu, ktoré pretrvá cca 48 hodín.  Objaviť sa môže aj pálenie alebo pocity pulzovania v mieste vpichu. Zriedkavo príznaky podobné chrípke, nevoľnosť, kožné vyrážky, opuchy, pokles očných viečok a mnohé ďalšie. Všetky vedľajšie účinky nad rámec spomenutých určite konzultujte s lekárom, ktorý vám botox aplikoval.