Vedeli ste, že aj smiech vie toho o nás prezradiť veľa?

Každý z nás má špecifický smiech. Niekto sa smeje na plné hrdlo, niekto potichu, aby na seba nepútal pozornosť – niekto dokonca nútene alebo vôbec. Rôzne spôsoby smiechu sa dajú rozdeliť do rôznych kategórií, podobne ako naše osobnosti. Viete, čo dávate najavo, keď sa smejete?

Vedeli ste, že aj smiech vie toho o nás prezradiť veľa?
(zdroj: unsplash.com)

Škodoradosť nie je sympatická

Nie vždy sa vieme smiať úprimne od srdca. Sú chvíle, keď sa každý pousmeje z donútenia, ale ak to robíte často, poprípade stále, vypovedá to o tom, že vás niečo trápi. Niečo vám leží na srdci a nechcete o tom hovoriť nahlas, aby sa to nedotklo dotyčného alebo dotyčnej. Niekedy je to aj znakom neúprimnosti, a na to pozor. Osoby okolo vás by to totiž mohli zobrať osobne. Asi nikto nemá rád škodoradostný smiech. Občas si to neuvedomíme a zasmejeme sa na úkor druhého, no vaša škodoradosť obvykle vypovedá iba o vašej osobnej frustrácii. Ľudia, ktorí sa takto smejú, sú považovaní za zákerných, takže si na takýto druh smiechu radšej dajte pozor.

Introverti majú svoj druh smiechu

Ak sa smejete potichu, neznamená to, že nemáte zmysel pre humor. Takýto smiech majú skôr introverti, ktorí na seba neradi strhávajú pozornosť. Podstatné je, či sa smejete úprimne alebo nie – ak áno, značí to len to, že si za svoje hranice nepustíte úplne každého. Takýto smiech je ľuďom sympatický a hovorí aj o empatii a spolupatričnosti. Niektorí ľudia sa smejú, akoby dostali astmatický záchvat – určite niekoho takého, kto pri smiechu pokašliava, až zachrípne, poznáte. Obvykle ide o ľudí, ktorí musia svoj smiech z rôznych príčin maskovať. Sú veselí, ale bránia popusteniu uzdy svojho zmyslu pre humor. Plaché, potláčané akty smiechu vypovedajú o jednotlivcoch, ktorí sú trochu nezbední a šibalskí, aj plní optimizmu. Väčšinou ide o priateľských ľudí, s ktorými je radosť spolupracovať aj žiť.

Smiechom k chudnutiu

Hlasný, nespútaný smiech – ten je znakom odvahy a zmyslu pre humor. Dávate ním najavo, že je vám jedno, čo si o vás druhí myslia (aj v dobrom, aj v zlom slova zmysle). Nebojíte sa skrývať svoje emócie a práve vďaka tomu minimálne sebe neubližujete. Občas je však dobré zvážiť, či takýmto smiechom náhodou niekoho nerušíte alebo niekomu v okolí neprekáža. Potláčaný smiech, či už priložením ruky alebo smiechom do rukáva, vypovedá o hanblivosti a skromnosti. Podstatné však je smiať sa, pretože smiech je naozaj zdravý – nie sú to len mýty. Zlepšuje dýchanie, precvičuje brušné svaly, znižuje krvný tlak a posilňuje odolnosť organizmu. Je dokonca aj zárukou dobrého spánku a tým, že sa počas neho produkujú endorfíny, potláča stres a úzkosť. Údajne ním aj chudneme – dve kilogramy ročne. Tak čo, smejete sa dostatočne?